×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۹   
true
true
خرق عادت جشنواره فیلم فجر!

به گزارش نخست نیوز،شکوفه هاشمی،چند روزی که گذشت سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر آبستن اتفاقاتی بود که هر کدام از آنها می‌تواند حاوی بحث‌های فراوانی در زمینه ترسیم فضای سینمای ایران باشد. در این یادداشت سعی می‌کنیم به برخی از مهم‌ترین اتفاقهای این چند روز بپردازیم.

تکلیف «خورشید» روشن شد،تکلیف جشنواره نه!

«خورشید» فیلم جدید کارگردان نامزد اسکار سینمای ایران، مجید مجیدی در نیمه اول جشنواره به دلیل حاضر نشدن فیلم در اکران مردمی نمایشی نداشت. به طوری که مدیران جشنواره فیلم اول رزرو؛ «پسرکشی» را جایگزین این فیلم کردند و شائبه نرسیدن فیلم به جشنواره را بیش از پیش کرد. این روال معمول جشنواره‌های دهه شصت و هفتاد بود که ممکن بود فیلمی به جشنواره نرسد. اما در این چند سال به دلیل قوانین محکمی که از سوی مدیران جشنواره در آیین نامه به فیلمسازان ابلاغ می‌شد فیلم‌ها سر تاریخ معین به جشنواره می‌رسیدند و کنسلی نمایش به کل منتفی بود. اما امسال خرق عادت شد. فیلم مجیدی همه قوانین را به هم زد. اینکه مجید مجیدی از جشنواره فیلم فجر مهم‌تر است یا جشنواره فیلم فجر از مجید مجیدی در جواب این سوال نهفته است که چرا مدیران جشنواره سر این فیلم انقدر با این کارگردان مماشات کردند و به قولی خود را در اختیار فیلم مجیدی قرار دادند تا هر کاری دلش می‌خواهد با آنها بکند. بدون شک این خرق عادت به ضرر کل موجودیت جشنواره فیلم فجر در سال‌های آینده تمام خواهد شد.

کارگردان همیشه معترض

ابراهیم حاتمی‌کیا را کیست که نشناسد؟ چه کسی است که نداند در همه این سالها بنا بر سلیقه‌ سینمایی‌اش هر چه دوست داشته ساخته و از هر جایی که دوست داشته امکانات گرفته است. اما در جلسه مطبوعاتی آخرین فیلمش،«خروج» با چنان طلبکاری از جامعه سینما و کسانی که در این جشنواره در سالهای قبل به او پروبال دادند حرف می‌زند که گویی او تافته جدا بافته است. نیازی به گفتن نیست که در همه این سالها از «دیده‌بان» به این طرف به او عنایت ویژه‌ای در فضای سینما شده است و فیلمهایش هم البته آنقدر به دل مخاطب نشسته است که او محبوب مردم هم باشد. اما در جلسه مطبوعاتی «خروج» او با به کار بردن کلماتی مثل «به شما مربوط نیست من چطور رییس جمهور را نشان می‌دهم» یا « محال است فیلم من در آرای مردمی جشنواره حضور نداشته باشد» نگاهی را به تماشاگرش نشان داد که دیگر نمی شد صرفا ابراهیم حاتمی کیا را با فیلمهایش قضاوت کرد. در سالهای قبل هم او در کنفرانسهای مطبوعاتی نمونه‌هایی از این رفتار را نشان داده بود، اما آن زمان هنوز مردم برایش مسئله بودند. «خروج» چهره دیگری از آقا ابراهیم را برای مخاطبش رونمایی کرد.

موردی به نام شهاب حسینی

شهاب حسینی سوپر استار است. مثل سوپراستارها هم برخورد می‌کند. حرفی اگر می‌زند از این زاویه است. او حدود یک ماه قبل دو نامه نوشت یکی در رد تحریم جشنواره و دیگری نامه‌ای به رییس جمهور برای درخواست بازگشت بهروز وثوقی به ایران. خیلی‌ها نامه اول را برنتافتند و او را به باد انتقاد گرفتند. در کنفرانس مطبوعاتی یکی از فیلم‌هایش به نام شین در جشنواره شهاب از دلایل نوشتن نامه اول گفت و البته کنایه‌ای هم به کارگردان کارکشته سینمای ایران مسعود کیمیایی زد و انتقادی از او از باب شروع کننده تحریم جشنواره کرد، که کاش نمی‌کرد. شهب حسینی هنوز سوپر استار است. هوز مردم به دیدن فیلمهایش می‌روند. اما ظاهرا دلش می‌خواهد از این قالب خارج شود به عنوان تئوریسین صاحب فکر به نظر برسد. ایرادی نداردو اما در این مسیر به شدت باید بداند پایش را کجا می‌گذارد. این مسیر به شدت مسیر پر چاله‌ای است.

 

true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true