×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۶ مهر - ۱۳۹۹   
true
true
آماده‌ایم همه گروگان‌هایی را که در آمریکا داریم، در قالب یک پکیج مبادله کنیم

به گزارش نخست نیوز،موسوی گفت: بعد از آزادی زندانی ایرانی در آمریکا، ظریف پیشنهاد مبادله گروگان‌ها درقالب یک پکیج را مطرح کرد.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، در نشست خبری در تبریز، گفت: اولین کنفرانس مطبوعاتی خارج از تهران را در تبریز برگزار می‌کنم و این افتخاری است که در شهر اولین‌ها، اولین نشست خارج از پایتخت را داشته باشم.

موسوی با اشاره به آزادی زندانی ایرانی در آمریکا گفت: پس از این اتفاق آقای ظریف پیشنهاد نقل و انتقال به صورت پکیجی را در توئیت خود داد که در حال حاضر آماده ایم تا همه گروگان‌هایی که در آمریکا داریم را در قالب یک پکیج مبادله کنیم.

او با بیان اینکه آمریکا همیشه ترفند فشار دارد، اما این ما هستیم که باید مصون‌سازی در مقابل فشار‌ها را داشته باشیم، یادآور شد: روند وزارت امورخارجه در این موضوع بر همین مبنا است تا در مقابل فشارها ایستادگی کند که در این رابطه به برخی کشور‌ها نیز اعلام کردیم تا استقلال خود را حفظ کرده و درگیر فشار و موضوعات بیهوده نشوند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با تاکید بر اینکه جمهوری آذربایجان یک کشور مهم در معادلات منطقه‌ای بوده و از جمله کشور‌های دوست محسوب می شود، افزود: یکی از راه‌های گسترش ارتباطات، کاهش موانع در سفر اتباع به دو کشور است که سعی کردیم ما از طرف خودمان این حسن‌نیت نشان را دهیم، در این رابطه جمهوری نخجوان نیز لزوم ارائه روادید برای سفر به کشورش را لغو کرد و این مذاکرات تا زمان تحقق در سایر کشورهای همسایه ادامه دارد.

موسوی گفت: در برجام صرف موضوع هسته‌ای مطرح شده است و قطعنامه ۲۲۳۱ به هیچ وجه ایران را از انجام هر گونه آزمایش موشکی منع نکرده است.

توسعه روابط با کشور‌های همسایه جزو اولویت‌های وزارت امور خارجه است
او با اشاره بر اینکه ما ۱۵ کشور همسایه داریم که همه آن‌ها برای ایران اهمیت زیادی دارد،گفت: برخی همسایگان در اثر توهمات و مشکلات دوری و نزدیکی می‌کند، ولی برخی کشور‌ها در ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.

موسوی متذکر شد: استان‌های مرزی و آذربایجان‌ها و کردستان ما به طور ویژه نقش محوری در گسترش در حوزه اقتصادی دارند.

سفر رئیس جمهور به ژاپن سفر مهم و ثمربخشی است
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: هر گونه سفر خارجی که طراحی می‌شود، امیدواریم ثمربخش باشد، زیرا اگر احساس کنیم سفری ثمر ندارد قطعا آن سفر طراحی نخواهد شد.

او با بیان اینکه ژاپن از کشورهای مهم در آسیا است و سفر رئیس جمهور به این کشور نیز مهم و ثمربخشی است، گفت: مراودات زیادی با کشور ژاپن داشتیم که در حال حاضر به خاطر فشار‌ها دست از خرید برداشته است، البته این حرکت آنها برای ما قابل قبول نیست.

از اقدامات دولت ژاپن حمایت می‌کنیم
موسوی با بیان اینکه ژاپن به عنوان کشور دوستی است که با حسن نیت پیشنهاد می‌دهد تا منافع همه در منطقه تضمین شود که البته اقداماتی شروع شده و ما از آن استقبال می‌کنیم، ادامه داد: این کشور پیشنهاداتی برای کاهش تنش ارائه کرده که امیدواریم در سفر ریاست جمهوری اقدامات خوبی صورت گیرد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

تبریز قطب مراودات با کشور‌های همسایه
سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه تبریز از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است و می‌تواند به عنوان قطب در مراودات با کشور‌های همسایه نقش‌آفرینی کند،گفت: دستور کار‌های متعددی برای این استان‌ها در نظر گرفته شده که گسترش صادرات و واردات جزو برنامه‌های اصلی ما با کشور‌های همسایه است و در این زمینه مکانیزم دو جانبه با کشور‌های منطقه اتخاذ کرده‌ایم که در حال انجام است.

از دولت جدید انگلستان انتظار داریم به تعهداتش در برجام پایبند باشد
او در رابطه با انتخابات اخیر در کشور انگلستان گفت: ما در مسائل داخلی کشور‌ها مداخله‌ای نداریم، زیرا آن‌ها با توجه به اتفاقات رخ داده تصمیم گرفتند انتخابات صورت گیرد و در نهایت حزب محافظه کار پیروز شد که امیدواریم صرفا به حداقل تعهدات خود در قبال با ایران عمل کنند.

موسوی ادامه داد: بعد از اینکه ترامپ سر کار آمد از بسیاری از معاهدات خارج شد و به گونه‌ای رفتار کرد که گویا انقلابی رخ داده که برای ما هم همین مورد در خصوص انگلستان صادر است، ولی تعهد آن‌ها اگر پابرچا خواهد باشد کافی است.

او ابراز کرد: امیدواریم دولت انگلیس با توجه به شرایطی که دارد همراه با اتحادیه اروپا و فرانسه، آلمان، روسیه و چین بر تعهدات خود پایبند بماند و اقدامات عملی برای بازگشت به برجام انجام دهد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true